Wszystko zależy od danego sądu i ilości spraw. Sprawy frankowe są dość skomplikowane, zawierają bardzo obszerne materiały, aczkolwiek obecnie linia orzecznicza jest coraz bardziej ujednolicona na korzyść frankowiczów co zaczęło usprawniać pracę sądów i przyczyniło się do szybszego wydawania orzeczeń. Sprawy w pierwszej instancji rozpatrywane są w granicach 1-1,5 roku. Jeśli przegrana strona złoży apelację (najczęściej jest nią bank), sprawa może toczyć się przez kolejny rok w sądzie II instancji.
Co po wygranej sprawie Frankowej?
Po otrzymaniu pozytywnego prawomocnego wyroku dla kredytobiorcy, strony muszą się rozliczyć. Jeśli kredytobiorca wystąpił z żądaniem unieważnienia umowy to bank jest zobligowany do zwrotu powodowi wszystkich pobranych środków, a powód będzie musiał zwrócić bankowi cały otrzymany kapitał (bez odsetek, prowizji i opłat). W wielu przypadkach rozliczenie między stronami następuje przez potrącenie wzajemnych świadczeń. Ostatnim krokiem dla kredytobiorcy, aby uwolnić się w całości od kredytu jest otrzymanie z banku listu mazalnego, na podstawie którego, będzie mógł wykreślić hipotekę banku z księgi wieczystej nieruchomości.
O co pytają na rozprawie Frankowej?
Pytania, które mogą zostać zadanie kredytobiorcy na rozprawie frankowej to m.in.
- Jaki był cel zaciągnięcia kredytu?
- Kiedy został zaciągnięty kredyt?
- Dlaczego kredyt został zaciągnięty w walucie obcej (franku szwajcarskim) a nie w złotówkach>
- Jaka była zdolność kredytobiorcy? Czy była zdolność w złotówkach?
- Czy były podjęte negocjacje z bankiem w sprawie umowy kredytowej?
- Czy umowa była zrozumiała?
- Czy kredytobiorca miał czas na zapoznanie się z dokumentami, umową, regulaminem?
- Czy kredytobiorca miał wiedzę na temat zmian wysokości kursu franka szwajcarskiego?
Ile trwa uprawomocnienie wyroku Frankowego?
Wyrok wydany w pierwszej instancji w przypadku nie składania przez przegranego wniosku o uzasadnienie staje się prawomocny po tygodniu od ogłoszenia wyroku. Jeśli jednak strona przegrana złoży wniosek o uzasadnienie wyroku i sprawa trafi do sądu drugiej instancji, wtedy wyrok będzie prawomocny dopiero po zapadnięciu orzeczenia w drugiej instancji.
Zobacz również: Wartość przedmiotu sporu w sprawach frankowych