Kredyt indeksowany do waluty obcej to kredyt zaciągnięty w walucie polskiej, ale obliczany na podstawie kursu waluty obcej, na przykład euro lub franka.
W Polsce mechanizm kredytu indeksowanego do waluty obcej polega na tym, że kwota, na którą zawieramy umowę podana jest co prawda w złotówkach – ale kredyt jest indeksowany wobec innej waluty.
W kredycie indeksowanym do waluty obcej w bankach w Polsce obowiązują zasady:
- wysokość raty kredytu uzależniona jest od kursu obcej waluty,
- kredyt wypłacany jest i spłacany w złotówkach,
- to kredytobiorca ponosi koszty przewalutowania raty,
- oprocentowanie uzależnione jest od stóp procentowych w danej walucie.
Dla kogo kredyt indeksowany?
- kredyt indeksowany jest rozwiązaniem dla osób, których dochody są walucie obcej,
- kredyt indeksowany jest przeznaczony dla firm i instytucji,
- kredyt indeksowany nie jest rekomendowany przez KNF osobom fizycznym, które zarabiają w złotówkach.
Kredyty indeksowane były korzystne kilkanaście lat temu, kiedy stawki LIBOR (tj. stawka na rynku międzybankowym) były korzystniejsze niż stawki WIBOR (stawka w Polsce).
Wówczas kredyty indeksowane udzielane były na znacznie korzystniejszych warunkach niż kredyty hipoteczne w rodzimej walucie.
Obecnie kredyt indeksowany jest znacznie mniej popularny ze względu na istniejące ryzyko kursowe i tym samym niestabilność wysokości rat.
Wiele udzielonych we wcześniejszych latach kredytów indeksowanych posiadało w dokumentacji umownej niedozwolone klauzule przeliczeniowe (indeksacyjne) i klauzule ryzyka. Dziś tego rodzaju umowy kredytowe analizuje i podważa kancelaria frankowa.
Większość kredytobiorców nie rozumiała mechanizmu funkcjonowania kredytów indeksowanych i zaciągała zobowiązania w obcej walucie.
Obecnie osoby fizyczne mają ograniczone szanse na otrzymanie tego rodzaju kredytu. KNF nie rekomenduje przyznawania ich konsumentom, którzy nie zarabiają w walucie obcej. Wyjątkiem są instytucje i przedsiębiorstwa.
Wprowadzone przez KNF zmiany w tym zakresie wynikały z problemów związanych z kredytami frankowymi i ze wzrostu kursu franków szwajcarskich.