Kredyt hipoteczny we frankach był przez wiele lat popularną i atrakcyjną opcją kredytową oferowaną przez banki w Polsce. Kredyty – zwłaszcza kredyty hipoteczne we frankach były źródłem finansowania zakupu nieruchomości. Wiele osób obecnie zadaje sobie pytanie „kredyt we frankach – o co chodzi?”, ponieważ w ostatnich latach wokół kredytów we frankach narosło wiele kontrowersji.
Czym jest kredyt frankowy?
Kredyt we frankach – wyjaśnienie: najprościej mówiąc jest to kredyt, w którym kwota zadłużenia jest wyrażona w obcej walucie, tj. we franku szwajcarskim. Kredyty we frankach, zwane popularnie „kredytami frankowymi”, były powszechnie dostępne w Polsce i szczególnie promowane głównie w okresie od 2005 do 2008 roku.
Jak działa kredyt we frankach?
Mechanizm kredytu frankowego polega na tym, że pożyczka jest denominowana w walucie szwajcarskiego franka. Oprocentowanie oraz spłata kapitału odbywają się właśnie w tej walucie. Skąd wzięła się popularność kredytu we frankach? Kredyt denominowany w CHF był wiele lat rozwiązaniem korzystniejszym niż kredyt złotówkowy.
W latach ubiegłych przewaga kredytów frankowych nad kredytami w polskiej walucie wynikała z możliwości skorzystania z niższej stopy procentowej w porównaniu do tradycyjnych kredytów złotówkowych. To z kolei miało istotny wpływ na wysokość miesięcznej raty kredytowej, która wiele lat była korzystna finansowo w porównaniu do kredytu w złotówkach.
Dlaczego kredyty frankowe są kontrowersyjne?
Kontrowersje wokół kredytów frankowych zaczęły narastać wraz z wahaniami kursów walut franka szwajcarskiego i dużym wzrostem rat kredytowych, a także całości zadłużenia. Wówczas okazało się, że wielu z frankowiczów nie zdawało sobie sprawy z tego, jakie jest ryzyko kredytu frankowego.
Jakie są ryzyka związane z kredytem we frankach?
Należy przede wszystkim brać pod uwagę kredyt frankowy a kursy walut. Głównym ryzykiem jest fakt, że skutki kredytu w obcej walucie, są niemożliwe do oszacowania i skalkulowania w ciągu kilkudziesięciu lat trwania zobowiązania.
Ponadto ryzyko kredytu w CHF to także obciążenia, jakie bank nakładał na klienta w postaci dodatkowej opłaty – to tzw. spread walutowy. Spread walutowy jest terminem używanym do opisania różnicy między ceną zakupu i sprzedaży określonej waluty. Natomiast same przeliczenia kursowe następują na podstawie kursów ustalanych przez bank, co stanowi kolejne ryzyko dla klienta.
Co zrobić, jeśli mam kredyt frankowy i kurs franka rośnie?
Wzrost kursu CHF bezpośrednio prowadzi do wzrostu wartości zadłużenia kredytowego, co oznacza większą kwotę do spłaty. Co prawda wciąż istnieje możliwość, że kurs franka spadnie w przyszłości, co może zmniejszyć wartość kapitału kredytowego. Jednym z rozwiązań w takiej sytuacji jest oczekiwanie na ustabilizowanie się sytuacji i kursu franka.
Nie ma jednak żadnej pewności, że kursy walutowe zmienią się na korzyść frankowiczów, dlatego warto znać prawo kredytobiorcy w przypadku kredytu frankowego.
W tym wypadku zachęcamy do skorzystania z porady prawnej. Kancelaria frankowa Bielsko Biała posiada liczne sukcesy w sprawach frankowych i biegle orientujemy się w zmieniających się warunkach i przepisach prawa dotyczących kredytów frankowych.