Pozew zbiorowy WIBOR
Czy złotówkowicze to nowi frankowicze? Po skutecznie przeprowadzanych unieważnieniach umów we frankach przyszła pora na kredyty złotówkowe. Powodem, dla którego kredytobiorcy decydują się na anulowanie umów na kredyty hipoteczne złotówkowe bywa wskaźnik WIBOR.
Z powodu wskaźnika WIBOR, który powoduje podwyżki wysokości rat kredytowych niektórzy z kredytobiorców zastanawiają się, czy warto anulować WIBOR w umowie kredytowej?
Kredytobiorcy coraz częściej przechodzą na stałe oprocentowanie albo składają pozwy o WIBOR – podobnie jak frankowicze.
Co z Wiborem w 2024 roku?
Już z początkiem 2023 r. wskaźnik WIBOR miał być stopniowo zastępowany w umowach o kredyt hipoteczny wskaźnikiem WIRON. Planowano, że WIBOR miał zostać całkowicie usunięty z umów kredytowych do 2025 roku. A jednak WIBOR nadal istnieje i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić na przestrzeni kolejnych kilku lat.
Planowane zupełne anulowanie WIBOR w 2025 roku, najpierw przesunięto na rok 2027, lecz w 2024 roku Ministerstwo Finansów ogłosiło, że wskaźnik, który miał zastąpić WIBOR jest nadal w fazie analizowania. Może to kolejny raz przesunąć datę zniesienia WIBOR.
Kiedy zacznie spadać WIBOR?
Jeśli nie usunięcie WIBOR, to może chociaż obniżenie stawki WIBOR? Nic z tego. Kredytobiorcy, którzy liczyli na usunięcie WIBOR z umów kredytowych i wprowadzenie nowego wskaźnika nie mogą także liczyć, że wartość WIBOR spadnie.
W 2024 roku wartość WIBOR 3M i WIBOR 6M kształtuje się na poziomie 5,86 i 5,87 proc. i analitycy nie przewidują większych zmian na przestrzeni całego roku. WIBOR istnieje, jest dość wysoki i nic nie wskazuje na to, aby coś miało ulec zmianie w tym zakresie.
Zmienne raty kredytów hipotecznych WIBOR są uzależnione od wskaźnika, który dla wielu osób jest dyskusyjny. O abuzywności klauzul WIBOR-owych ma świadczyć oparcie wskaźnika wyłącznie na danych deklarowanych. WIBOR może uchodzić za niedozwoloną klauzulę w umowie kredyt – nie powstaje w wyniku realnych transakcji, nie jest wskaźnikiem rynkowym. WIBOR nie odzwierciedla też realnych kosztów pozyskania kapitału przez banki.
A zatem WIBOR jest przeznaczony do zmiany, ale nadal ma się dobrze, nie spada, nie wiadomo też, kiedy zostanie zamieniony na inny i bardziej rynkowy wskaźnik. Co może zrobić kredytobiorca, który myśli, jak obniżyć raty kredytu?
Jednym z rozwiązań jest pozew WIBOR.
Pozew o WIBOR Bielsko-Biała
Kontakt
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Skontaktuj się z nami
- 884 884 830
- kancelaria@halatek.pl
-
Plac Św. Mikołaja 4/6
Bielsko-Biała 43 - 300
Ile kosztuje pozew o WIBOR?
Pozew o WIBOR uzależniony jest od ilości pracy specjalisty i jest wyceniany indywidualnie dla każdego klienta. Doświadczony w kredytach prawnik Bielsko opracuje strategię działania i dobierze rodzaj postępowania.
Jakie są możliwości? Specjalista może przeanalizować umowę kredytu hipotecznego i sprawdzić, czy możliwe jest usunięcie z umowy stawki WIBOR. Może także pomóc przygotować dokumenty, gdy możliwa jest ugoda z bankiem.
Prawnik z kancelarii WIBOR Bielsko może także przygotować pozew o WIBOR i skierować sprawę do sądu z wnioskiem o usunięcie wskaźnika WIBOR z umowy kredytowej i zwrot nadpłaconej kwoty przez bank.
Kancelaria WIBOR Bielsko posiada wzór pozwu o WIBOR, który dostosuje do potrzeb konkretnej sprawy – na podstawie szczegółów twojej umowy kredytowej. Przygotowanie finalnej wersji pozwu o WIBOR poprzedza badanie dokumentacji i analiza konkretnego przypadku oraz aktualnego orzecznictwa.
A jak złożyć pozew zbiorowy WIBOR?
Pozew zbiorowy WIBOR powinien obejmować minimum 10 osób, posiadających roszczenia tego samego rodzaju to jest oparte na tej samej podstawie faktycznej.
Czy ktoś wygrał sprawę o WIBOR?
Pozwy o WIBOR koncentrują się na usunięciu zapisów dotyczących WIBOR lub na unieważnieniu całej umowy kredytowej (unieważnienie WIBOR) – analogicznie jak ma to miejsce przy kredytach frankowych.
Czy roszczenia kredytobiorców złotówkowych także w tym wypadku mogą okazać się skuteczne? Czy wkrótce należy się spodziewać skali pozwów WIBOR porównywalnej do spraw frankowiczów?
Pierwsze pozwy w sprawach złotówkowiczów już są w sądach, a z uwagi na podobieństwo spraw WIBOR do problemu frankowiczów, pozwy WIBOR mogą być podobnie argumentowane.
Początkowo niewiele osób wierzyło, że frankowicze znajdą sprawiedliwość przed sądami, a obecne statystyki mówią o tym, że frankowicze wygrywają już aż 98% spraw.
W tym sprawy, w których złożono pozwy zbiorowe. Dlaczego zatem nie walczyć o pozytywny wyrok WIBOR?Szacuje się, że z biegiem czasu sprawy o WIBOR będą rozstrzygane pozytywnie, podobnie jak miało to miejsce w procesach frankowych.