Jakie pytania sąd zadaje na rozprawie frankowej? Czy warto samemu się przygotować, czy zdać się na pomoc adwokata? Wiele osób zadaje sobie te pytania. A biorąc pod uwagę fakt, że wygrane w sprawach frankowych stanowią już ponad 90% rozstrzygnięć – niektórzy kredytobiorcy przestają przygotowywać się do sprawy w sądzie. A jest to duży błąd.
Każdy frankowicz, który zdecydował się na wystąpienie z pozwem przeciwko bankowi do sądu musi być osobiście zaangażowany w przebieg procesu sądowego. Od zeznań kredytobiorcy na rozprawie o franki zależy wynik postępowania, którym może być wygrana sprawa o franki, ale zdarzają się sytuacje, że frankowicze przegrywają w sądzie. Z tego powodu należy zawczasu pomyśleć, jak przygotować się do zeznań w sprawie frankowej oraz sprawdzić, jakie są pytania i odpowiedzi na rozprawie frankowej.
O co sąd zapyta na rozprawie frankowej?
Istotą wygranych spraw frankowych jest ustalenie, że kredytobiorcy nie do końca wiedzieli, na jaki produkt się decydowali, i jaki jest mechanizm jego działania, nie zostali dostatecznie poinformowani o ryzykach lub nie mieli wpływu na zapisy umowne. Sąd zada pytania dotyczące tych właśnie zagadnień.
Jak wygląda sprawa frankowa?
Na początku sąd zadaje rutynowe pytania na rozprawie frankowej, czyli zapyta o twoje dane osobowe, sprawdzi dokument tożsamości i zada pytanie o twój poziom i profil wykształcenia i wykonywany obecnie zawód.
Następnie sąd będzie zadawał pytania dotyczące okresu podpisywania umowy o kredyt i o okoliczności z tamtego czasu.
Na rozprawie o franki sąd zapyta o twoje wykształcenie i zawód oraz miejsce zatrudnienia w momencie podpisywania umowy.
Sąd może następnie zapytać, czy rozumiałeś ryzyko związane z zaciągnięciem kredytu we frankach i czy byłeś na nie przygotowany?
Takiego rodzaju pytania będą dotyczyć świadomości kredytobiorcy co do ryzyka kursowego oraz jego wiedzy na temat zmian kursów walutowych. Sąd zapyta, czy kredytobiorca rozumiał, że to był kredyt CHF? Sędzia może także zapytać, czy planowałeś zaciągnąć kredyt we frankach, czy zostałeś do tego nakłoniony przez pracownika banku lub doradcę kredytowego.
Sąd zada pytanie, czy miałeś jakikolwiek wpływ na treść postanowień umowy, czy negocjowałeś umowę, czy korzystałeś z pomocy jakiegoś specjalisty, który mógł wytłumaczyć ci, na czym polega umowa we frankach?
Na takie pytania należy odpowiadać bardzo ostrożnie.
Pytania w sprawie frankowej od pełnomocników banku
Nie tylko sąd zadaje pytania na rozprawie o franki. Prawo do zadawania pytań ma także pełnomocnik banku. Będą to różne pytania, których zadaniem jest osłabić twoją pozycję i oddalić twój pozew.
Przy pytaniach pełnomocnika banku trzeba szczególnie uważać na pytania o przeznaczenie kredytu. Można spodziewać się pytań dotyczących prowadzenia przez kredytobiorcę działalności gospodarczej lub wynajmowania nieruchomości zakupionej na kredyt. Często w tym miejscu pełnomocnik banku może chcieć podważyć twój status konsumenta, jeśli dzięki środkom z kredytu prowadziłeś wynajem lub inną działalność.
Lepiej nie korzystać z darmowych podpowiedzi i porad, jak odpowiadać na podchwytliwe pytania na rozprawie frankowej forum, bo część z tych podpowiedzi może być błędna – lecz zasięgnąć specjalistycznej porady prawnej.
Jak zeznawać w sprawie frankowej?
Najlepiej ustalić swoje odpowiedzi z adwokatem. Kancelaria frankowa mając bogate doświadczenie w procesach, w których frankowicze wygrywają z bankiem, przygotowuje frankowiczów na pytania i odpowiedzi w sprawie frankowej.
Istotne jest, by przy pytaniach pełnomocnika banku, które będą miały na celu zdyskredytować cię w oczach sądu, twój pełnomocnik zwrócił się o ich uchylenie.
Jakie są pytania w sądzie w sprawie frankowej?
Przykładowe pytania na rozprawie frankowej mogą być takie:
- Jakie wykształcenie posiadał kredytobiorca?
- I czy miał wiedzę w zakresie finansów?
- Jakie były powody decyzji o zaciągnięciu kredytu w obcej walucie, a nie w złotówkach?
- Czy frankowicz wnioskował o kredyt złotówkowy?
- Czy była możliwość negocjowania warunków umowy?
- Czy frankowicz przeczytał całą umowę kredytową przed jej podpisaniem?
- Czy przedstawiono symulację wysokości rat kredytowych w przypadku wzrostu kursu obcej waluty?
- Czy wyjaśniono, jaki jest mechanizm przeliczania kredytu według kursu franka?
- Jak kredytobiorca rozumiał, że to był kredyt CHF?
- Jak i w którym momencie zorientował się, że umowa jest wadliwa?
To jedynie przykładowe zagadnienia w zakresie rozprawa frankowa pytania i odpowiedzi, bo każdy proces jest inny i kluczowe jest, aby dokładnie przygotować się na najbardziej zaskakujące pytania, od których może zależeć wynik postępowania frankowego.
Jak przygotować się do rozprawy frankowej?
Kompletne przygotowanie się do rozprawy sądowej jest kluczowe dla przebiegu procesu i skrócenia czasu jego trwania.
Na pytanie: „ile trwa sprawa o franki?” można odpowiedzieć, że jej przebieg i czas trwania będzie w dużej mierze zależał od przygotowania się do niej przez frankowicza.
Ważne jest, aby dla poparcia swego stanowiska zebrać wszelkie dowody, czyli dokumenty i korespondencję z bankiem już na etapie pozwu.
Paradoksalnie przygotowanie do sprawy o franki obejmuje dokładne zrozumienie umowy kredytowej, jak i przepisów prawa – a przecież lepiej jest, by frankowicz sprawiał wrażenie osoby, która nie rozumie zawiłości przepisów i nie jest biegła w finansach. Jak to zrobić bez pomocy prawnej? Sąd może nie dać wiary, że osoba, która samodzielnie przygotowała pozew i zna zawiłości umowy, nie mogła mieć takiej wiedzy wcześniej.
Jeśli przyjrzeć się statystykom, to tylko w około 10% spraw sądowych frankowicze przegrywają. A dlaczego frankowicze przegrywają w sądzie? W dużej mierze, dlatego że niewłaściwie przygotowali pozew o kredyt frankowy, dowody do sprawy o franki oraz nie przygotowali się dostatecznie do odpowiedzi na pytania do sprawy frankowej.
Z tej przyczyny dobrze jest skorzystać z pomocy prawnika, który jako pełnomocnik będzie wspierał wiedzą i doświadczeniem, opracuje strategię procesową, określi sposób na pytania i odpowiedzi w sprawie o franki, a także doradzi, jak zeznawać w sprawie frankowej, by uniknąć ryzyka przegrania procesu.